Pada tahun 2011 , saya diatur supaya mengajar mata pelajaran sains tahun 1 , 2 dan 4. Ini merupakan satu cabaran yang agar besar bagi saya, kerana sebelum ini saya tidak pernah mengajar mata pelajaran sains . Untuk menjadikan p&p harian secara lancar saya selalu meminta tunjuk ajar dari guru yang berpengalaman terutamanya bagi sains tahun 4 yang sukar dikuasai oleh murid . Di bawah ini ialah rancangan pengajaran harian yang saya bincang dengan rakan sejawat dan digunakan semasa p&p dijalankan pada tahun ini.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS
Tarikh : 11 Mei 2011 ( Rabu )
Masa : 60 minit
Kelas : 4 K
Tema : Menyiasat Alam Fizikal
Tajuk : Unit 4 Isipadu
Objektif Pembelajaran : Memahami konsep isipadu
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
i. Menerangkan konsep isipadu
ii. Menyatakan dua jenis objek yang mempunyai isipadu
iii. Menunjukkan objek yang mempunyai isipadu
Pendekatan P& P : Pembelajaran Inkuirin Penemuan
Kaedah : Mengeksperimen
KPS : Berkomunikasi, Memerhati
KMS : i. Guna dan kendali alat
BBM : kertas, kotak, peta, botol, gambar, beg, surat khabar, kotak pensel, daun, bola dan komputer
Fasa Pengajaran | Isi Kandungan | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
Set induksi (5 minit) | Bersoal-jawab | 1.Murid diminta mengeluarkan satu objek yang boleh mengisi benda daripada beg sekolahnya. 2.Guru bersoal-jawab: a. Apakah yang kamu keluarkan ini? b. Apakah benda yang boleh diisi ke dalam objek yang kamu keluarkan? c. Objek yang siapa pamerkan paling besar? d. Objek yang siapa pula paling kecil? | KPS: 1.Berkomunikasi KBKK: 1.Menghubungkaitkan Nilai Murni: 1.Kasih Sayang Taraf Kognitif: 1.Kefahaman Kaedah P&P: 1.Kaedah Soal-jawaB |
Pencetusan idea (15 minit) | Menerangkan konsep isipadu dan menyatakan dua jenis objek yang mempunyai isipadu | 1.Berdasarkan soalan-soalan tersebut, guru mengaitkan dengan konsep isipadu. 2.Murid dibimbing menerangkan konsep isipadu. 3.Setiap murid diminta memberi dua contoh objek yang mempunyai isipadu. | KPS: 1.Berkomunikasi KBKK: 1.Menghubungkaitkan 2.Menginferens Tahap Kognitif: 1.Pengetahuan 2.Kefahaman |
Penstrukturan semula idea (25 minit) | Membuat pemerhatian | 1.Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. 2.Murid melawat persekitaran sekolah dan membuat pemerhatian objek-objek di sekeliling mereka. 3.Murid merekodkan objek-objek yang mempunyai isipadu berdasarkan pemerhatian mereka lalu mencatatkan kedalam kad tugasan yang diberi oleh guru. 4.Ketua kumpulan diminta menyatakan objek yang mempunyai isipadu berdasarkan pemerhatian mereka. | KPS: 1.Mengeksperimen 2.Mengawal pemboleh ubah 3.Membuat pemerhatian KBKK: 1.Membanding dan membezakan isipadu dan luas. 2.Menghubungkait 3.Menjana idea 4.Membina hipotesis Nilai Murni: 1.Mempunyai sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling. 2.Bekerjasama 3.Jujur dan tepat dalam merekod data Tahap kognitif: 1.Pengetahuan 2.Analisis Pendekatan P&P: Pendekatan Inkuiri-Penemuan |
Aplikasi idea (10 minit) | Menunjukkan objek yang mempunyai isipadu. | 1.Guru meletakkan kertas, kotak, peta, botol, gambar, beg, surat khabar, kotak pensel, daun dan bola di atas meja. ( rujuk Lampiran 1 ) 2.Guru menyoal: a. Berdasarkan objek-objek yang dipamerkan, objek manakah mempunyai isipadu? 3.Murid diminta melukis objek-objek tersebut di buku amali. | Nilai murni: 1.Menghargai masa 2.Bekerjasama KBKK: 1.Membandingbeza Tahap kognitif: 1.Pengetahuan 2.Aplikasi |
Refleksi (5 minit) | Membuat Kesimpulan | 1.Murid menonton sebuah video pendek melalui komputer. 2.Murid-murid membuat kesimpulan: # Isipadu sebagai besarnya sesuatu ruang # Isipadu ialah kuantiti untuk ruang yang diisi. | Tahap kognitif 1.Pengetahuan 2.Kefahaman |
Lampiran 1
gambar |
REFLEKSI (SET INDUKSI) | |
Kekuatan | Dalam sesi ini, timbulah perasaan ingin tahu setiap pelajar kerana ingin mengetahui apa objek yang telah dikeluarkan oleh kawannya. Seterusnya menggunakan objek tersebut untuk membuat perbandingan. |
Kelemahan | Tidak mempunyai gambaran yang jelas dalam mengeluarkan satu objek daripada beg sekolah dengan tujuan membuat perbandingan terhadap 2 objek yang berlainan saiz. |
Penambahbaikan | Dalam sesi induksi membuat perbandingn objek, guru boleh menggunakan objek –objek di dalam kelas untuk membuat perbandingan. Aktiviti ini dapat memberi gambaran yang jelas kepada murid-murid. |
REFLEKSI ( Pencetusan Idea) | |
Kekuatan | Aktiviti ini memberi peluang kepada setiap murid berinteraksi antara guru. Aktiviti ini juga membantu guru untuk menguji setiap murid-murid bagi menguasai kefahaman konsep isipadu dan menyatakan 2 objek yang berlainan isipadu |
Kelemahan | Dalam sesi pengajaran ini, murid-murid dibimbing memberi penerangan terhadap konsep isipadu dan dua contoh objek isipadu. Murid-murid mungkin menghadapi masalah dalam memberi penerangan. Penerangan yang diberikan adalah dalam tahap memuaskan. Ini kerana berdasarkan serba sedikit penerangan daripada guru dalam sesi induksi. Selain itu, sebilangan murid memberi contoh objek berulangan |
Penambahbaikan | Aktiviti ini bertambah baik sekiranya penerangan lebih jelas daripada guru. Sebelum murid-murid memberi contoh objek, guru dinasihatkan memberi pendahuluan untuk contoh objek yang berlainan isipadu. |
REFLEKSI ( Penstrukturan Semula Idea) | |
Kekuatan | Sesi ini merupakan pengajaran luar bilik darjah. Murid-murid berasa seronok dan minat bagi mengikuti sesi pengajaran ini. Keseronokkan dan minat belajar dapat membantu mengukuhkan ingatan pelajar-pelajar menyatakan pelbagai objek yang berlainan isipadu di kawasan sekeliling sekolah. |
Kelemahan | Pada sesi pengajaran ini, murid-murid melawat persekitaraan sekolah dan membuat perhatian objek-objek di sekeliling mereka. Pada sesi ini, masa yang dperuntukkan agak kurang iaitu sebanyak 20 minit.Kawasan halaman sekolah luas, perlu masa yang mencukupi untuk menjalankan pemerhatian. Murid –murid perlu memerhati dan merekod setiap pemerhatian yang dilakukan |
Penambahbaikan | Sesi ini bertambah menarik jika menetapkan satu pertandingan. Kumpulan yang manakah menghuraikan objek yang banyak dalam masa yang ditetapkan adalah kumpulan yang menang |
REFLEKSI ( Aplikasi Idea) | |
Kekuatan | Teknik melukis objek dapat mengukuhkan ingatan dan kefahaman pelajar-pelajar terhadap pengajaran hari ini. |
Kelemahan | Sesi pengajaran ini adalah meminta murid untuk membuat perbandingan berdasarkan contoh objek yang diberikan oleh guru. Seterusnya melukis objek tersebut di buku amali.Kelemahan pada sesi ini, ruang minda murid –murid terhad pada beberapa objek yang diberikan oleh guru. Aktiviti ini tidak mencabar minda murid-murid. |
Penambahbaikan | Aktiviti ini lebih mencabar dengan mengklasifikasi beberapa objek dalam isipadu yang besar dan isipadu yang kecil. |
REFLEKSI ( Refleksi) | |
Kekuatan | Video yang saya muat turunkan di atas adalah sangat sesuai untuk murid mengetahui dalam membuat tafsiran mengenai konsep isipadu cecair terutama semasa membuat perbandingan tentang isipadu di antara dua buah bekas yang berlainan saiz dan bentuk. |
Kelemahan | Video ini adalah dalam bahasa inggeris, bagi kelas sederhana ini tidak berapa sesuai kerana mereka tidak fasih Bahasa Inggeris. |
Penambahbaikan | Guru cuba mencari video dalam bahasa ibunda murid supaya dapat menarik perhatian dan minat mereka. |
没有评论:
发表评论